... znajduje się na szlaku Archipelag Pamięci. Zobacz mapę szlaku.

Pożegnanie

Tablica znacząca szlak znajdująca się na terenie Muzeum Regionalnego w Wolinie

Zmiany granic będące konsekwencją II wojny światowej wymusiły na wielu obywatelach Polski i Niemiec konieczność zmiany miejsca zamieszkania. Zarówno polscy osadnicy przybywający na Archipelag, jak i opuszczający go Niemcy, przeszli przez doświadczenie pozostawienia swojego domu i wyruszenia w podróż w nieznane.

Przymus wyjazdu nie był związany tylko i wyłącznie z polityką nowych polskich władz. Już pod koniec wojny Niemcy zostali zobligowani do opuszczenia tych ziem rozkazem Hitlera. W momencie, w którym pierwsi polscy osadnicy przybyli na wyspy, wciąż były one zamieszkane przez liczne grupy Niemców. Proces ich wysiedlania był dynamiczny i trwał od 1945 do 1947 roku. Zdarzały się jednak nieliczne przypadki pozostawania Niemców na terenie Archipelagu (aby dowiedzieć się więcej na ten temat udaj się do Parku Chopina w Międzyzdrojach). Najszybciej opuszczane były miasta. Inaczej sytuacja wyglądała na wsiach, z których Niemcy wyjeżdżali później. To właśnie na tych terenach najczęściej dochodziło do bliskiego kontaktu między obywatelami obu krajów (aby dowiedzieć się więcej na ten temat udaj się do Mokrzycy Małej).Pożegnanie z wyspą było więc często dla przedwojennych mieszkańców Archipelagu dużą tragedią, bezpowrotnie odwracającą życie wielu niemieckich rodzin. Gdy o tym myślimy, to z ogromną siła uderza nas podobieństwo sytuacji w jakiej znaleźli się tutejsi Niemcy, z traumą jaką kilka tygodni wcześniej przeżyli przybywający na Archipelag Polacy z ziem wschodnich II Rzeczpospolitej. Oni również dowiadywali się o konieczności opuszczenia swych domów – w których ich rodziny często mieszkały od wielu pokoleń – na krótki czas przed wyjazdem. Oni również mogli zabrać niewiele, a czekała ich podróż w nieznane.

fot. A. Kubasik

Wyjazdom Niemców towarzyszyły silne emocje. Dużą część swojego dobytku musieli zostawić. Opuszczając wyspę mogli zabrać ze sobą do 20 kilogramów bagażu. Szukając informacji o procesie wysiedlania Niemców z terenów Archipelagu, udało nam się dotrzeć do jednego z najstarszych mieszkańców wysp, Pana Stanisława mieszkającego w Mokrzycy. Na własne oczy widział on sytuację opuszczania przez Niemców swoich domów:

Mój ojciec mówi – do tego Niemca – weź plecak, wszystko co najlepsze i jedź. Ale nie mógł wziąć więcej niż 20 kilo, bo resztę by mu zabrali przed pociągiem. Zawiozłem ich do Dargobądzia. Tam ojciec dostał naganę, bo przywiózł tego Niemca na wozie, a nie można było. Niemiec wysiadł, ja wykręciłem, wróciliśmy do domu i tak się skończyło, Niemców wywieźli, a my a w ich domach gospodarzyliśmy.

Muzeum Regionalne w Wolinie


Etap I

Dofinansowano ze środków MHP w ramach Programu Patriotyzm Jutra